W niedzielę, 23 lutego rozpocznie się 53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, który przebiegać będzie pod hasłem „Szczęśliwe dzieci w  trzeźwych rodzinach”. Obchodom tego Tygodnia, który potrwa do 29 lutego, będzie towarzyszyć nauczanie Sługi Bożego kard.  Stefana Wyszyńskiego.

Kardynał Wyszyński przejdzie do historii jako jeden z największych apostołów trzeźwości.

Ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i  Osób Uzależnionych ocenił, że podczas niedawnych obchodów 100. rocznicy odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości, za mało mówiono o tym, że Polacy tracą wolność wewnętrzną. „Stracona wolność wewnętrzna jest zagrożeniem także dla wolności zewnętrznej i o tym musimy pamiętać”. Przypomniał też, że Prymas Wyszyński wielokrotnie cytował przestrogę błogosławionego księdza Bronisława Markiewicza, iż „Polska albo będzie trzeźwa, albo nie będzie jej wcale”.

„Wiemy, że troska o najmłodsze pokolenie jest troską o przyszłość Kościoła i  ojczyzny” i  podkreślił, że dzieci będą szczęśliwe, jeśli rodzice w sposób właściwy będą troszczyć się o  ich wychowanie, również wychowanie w trzeźwości.

„Z bólem i przykrością stwierdzamy, że są dorośli, którzy nie dają dobrego przykładu swoim dzieciom” – zauważył przewodniczący Zespołu KEP i zaapelował do takich osób by się opamiętały. „Prosimy aby w tym roku w szczególny sposób przeżyć nie tylko czas Wielkiego Postu ale czas do beatyfikacji kard. Wyszyńskiego a może i cały rok w całkowitej abstynencji, jako naszą odpowiedź na wezwanie Kardynała do troski o trzeźwość narodu” – powiedział hierarcha.